Dikkat, çok bulaşıcı
-

Gözde SÜREÇ

   
   Ülkemizde son zamanlarda göz hastalıklarıyla ilgili şikayetlerin arttığı dikkat çekiyor. KIBRIS muhabiri, gözde yanma, batma, kızarıklık ve çapaklanma gibi olayların meydana gelmesiyle ilgili olarak Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mustafa Taşeli’nin görüşlerine başvurdu. Taşeli, yaz döneminde ortaya çıkan ‘Adenovirüs’ grubuna ait virüsün salgın göz rahatsızlığına yol açtığını belirtti. Bu virüsün çok bulaşıcı olduğuna işaret eden Taşeli, sanılanın aksine denizden değil havadan bulaştığını kaydetti. 
   Taşeli, son günlerde bu rahatsızlığı yaşayan çok sayıda vakayla karşılaştıklarını ve salgın şeklinde görüldüğünü ifade etti. 
   Çok bulaşıcı olan virüsün ailede bir bireyde görüldüğünde, diğerlerine de yayıldığını belirten Taşeli, özellikle daha önce bu tarz enfeksiyon geçirmeyen kişilerin daha çok etkilendiğini söyledi. 
   Enfeksiyon geçiren kişinin gözünde kızarıklık, yanma, batma, ağrı ve çapaklanma görüldüğünü anlatan Taşeli, bu belirtilerin önce bir gözde görüldüğünü daha sonra diğer göze de yayıldığını söyledi.

“Erken teşhis önemli”

   Taşeli, rahatsızlığın erken dönemde teşhisinin önemli olduğuna değinerek, belirtileri yaşayan kişilerin doktora başvurmalarını tavsiye etti. 
   Tedavinin ilaçlarla yapıldığını anlatan Taşeli, lokal tedavinin yeterli olduğunu ifade etti. Rahatsızlığın uygulanacak tedaviyle tamamen iyileştiğini belirten Taşeli, geç veya yanlış tedavinin görme bozukluğuna yol açabileceği uyarısını yaptı. 
   Taşeli, enfeksiyonun başka bireylere bulaşmaması adına alınması gereken önlemlerle ilgili de bilgi vererek, “kişisel eşyaları ortak kullanmamak gerekiyor. Özellikle havluların paylaşılmaması gerekiyor” dedi. 
   Yaz döneminde gözde alerjik reaksiyonların da sık görüldüğünü kaydeden Taşeli, alerjilerin de batma ve yanma gibi belirtileri olduğunu söyledi. Muayene sırasında rahatsızlığın enfeksiyon kaynaklı mı yoksa alerjik mi olduğunun tespit edilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Taşeli, iki rahatsızlığın tedavisinin birbirinden çok farklı olduğunu söyledi. 

 

 

 

Kaynak : http://www.kibrisgazetesi.com/index.php/cat/2/news/100092/PageName/Ic_Haberler:  info@taseligozmerkezi.com
www.taseligozmerkezi.com sitesi Web-Art Bilişim tarafından hazırlanmıştır (c) Tüm video, görsel ve metinler taseligozmerkezi.com sitesine aittir [ yasal uyarı ]